Prevence

Šest rad, jak předejít požáru

Za mnoho požárů může obyčejná NEOPATRNOST. Jaká pravidla dodržovat, aby člověk uchránil svůj domov před ohněm?

Odložené cigaretové nedopalky, jídlo zapomenuté na sporáku, svíčky ponechané bez dozoru, nevhodně uskladněná paliva, zapalování kamen benzinem. To bývají nejčastější příčiny požárů v bytech a domech.
Mnohým tragédiím se přitom dá předejít. Stačí dodržovat několik zásad.

1) Buďte na požár připraveni. Přestože budou hasicí přístroje a hlásiče požáru od poloviny roku povinné jen v novostavbách, neznamená to, že si je nemůžete pořídit i do staršího bytu či domu. Vždyť v těch může být riziko požáru mnohem vyšší. Kupte si proto za cenu kolem tisícovky hasicí přístroj a budete ho moci použít v případě nebezpečí, třeba než přijedou zavolaní hasiči. Vybavte každou místnost v bytě detektory kouře, které vás alarmem upozorní, když začne někde něco doutnat. Bezpečnost v domě zvýšíte, když hlásiče mezi sebou propojíte (v případě výstražné reakce jednoho hlásiče jsou aktivovány i ostatní) Systém je vhodný například pro rodinné domy, kdy hlásič, reagující na kouř v garáži nebo dílně, spustí  jiný v ložnici, kde vzbudí spícího majitele domu.
Jestliže bydlíte v bytovém domě, informujte se předem na umístění nástěnných hydrantů a přenosných hasicích přístrojů. Zjistěte si také, kudy vedou únikové cesty, a starejte se o to, aby byly stále volné.

2) Pořiďte si detektor plynu. Ti, kdo topí plynem nebo na něm vaří, by si měli domácnost vybavit detektory úniku plynu, které zvukovým signálem upozorní na zvýšenou koncentraci látky ve vzduchu.
Přístroj může doplnit požární signalizaci v domě, nebo může fungovat samostatně a automaticky uzavřít přívod plynu, jakmile zjistí jeho přítomnost v místnosti.

3) Napojte zabezpečení na telefon. Máte-li pevnou telefonní linku, můžete využít automatické volače.

4) Dejte pozor na otevřený oheň Otevřený oheň, jako jsou třeba svíčky nebo cigarety, nesmí nikdy v bytě hořet bez dozoru. Měl by být co nejdále od věcí, které by mohl snadno zapálit. Když dokouříte, nikdy nepokládejte cigaretu na hořlavé materiály a nedopalky vždy pořádně uhaste, než je vysypete do odpadkového koše. Nehlídaný nesmí zůstat ani otevřený plamen plynového sporáku. A je snad samozřejmé, že by člověk neměl opouštět dům, když má zapálený otevřený krb.

5) Zajistěte kontrolu vytápění. Myslete na to, aby systém vytápění byl v dobrém technickém stavu. Nezapomínejte na pravidelné kontroly kotlů a čištění komínů. Topte jenom tím, čím se opravdu má, a ne třeba odpadky či plastovými lahvemi. Kamna nezapalujte pomocí benzinu ani jiných hořlavých látek (žhavý popel ukládejte na bezpečné místo, nejlépe do nehořlavých nádob).  Pamatujte na to, že v okolí topných těles by neměly být žádné hořlavé materiály, protože by mohly chytnout. Buďte opatrní při skladování benzinu, nafty a různých barev, dejte pozor i na látky, které by se mohly samovolně vznítit, jako je například seno či špatně uskladněné uhlí.

6) Prohlédněte elektrické spotřebiče. Všechny elektrické spotřebiče v domácnosti používejte tak, jak je uvedeno v návodu od výrobce. Dbejte na to, aby elektroinstalace, kabely a zásuvky byly v pořádku, a pokud nejsou, ihned je vyměňte. Když odcházíte z domova, nezapomeňte zhasnout všechna světla, vypnout spotřebiče, a to hlavně sporák, ať už elektrický nebo plynový. Raději ze zásuvky vytáhněte i rychlovarnou konvici, nebo ji alespoň sundejte ze zdroje, mohla by se zapnout, vařit naprázdno a začít hořet. Zkontrolujte, zda jste pořádně uhasili oheň v krbu. Ujistěte se, že nikde neteče voda a že jsou zavřená okna a dveře.

Nejčastějšími příčinami požárů v domácnostech:

  • kouření
  • nesprávná obsluha topidla
  • používání otevřeného ohně k osvětlení, rozehřívaní

Podle hasičů tři ze čtyř obětí požárů neuhoří, ale zemřou kvůli nadýchání se toxických zplodin.