Při požáru

Co dělat při požáru? Hasit, nebo utéct?

Nejdůležitější je chladná hlava. Odborníci říkají, že při vypuknutí požáru je třeba nepodlehnout panice a zachovat klid. Pokud budete reagovat rychle a s chladnou hlavou, může se vám podařit zlikvidovat požár ještě dřív, než se začne šířit. Mnohdy k tomu stačí běžné věci, které bývají v každé domácnosti. Například kbelík s vodou – ale pozor, vodou se nesmějí hasit elektrické přístroje a vše, co je zapojené do elektřiny. Na jejich uhašení je dobrý například nějaký starý kabát. Neměl by být z umělých vláken, která se roztékají a hoří. Jím zamezíte přístupu kyslíku a oheň tím udusíte.
Lepší však je, pokud můžete použít hasicí přístroj nebo třeba hydrant na chodbě. Běžný hasicí přístroj má totiž mnohem větší účinek než kbelík s vodou. Uhasíte s ním toho zkrátka mnohem víc. Když vám například hoří záclony, tak vám ani velký kbelík s vodou nemusí stačit.  Při hašení je nutné neustále sledovat, zda oheň ubývá, nebo se naopak šíří. V tom mu zabráníte, když třeba vypnete elektřinu, zavřete přívod plynu či některé dveře. Pokud totiž budete odvětrávat místnosti, ve kterých hoří, oheň jen přiživíte. Nezapomeňte si při hašení hlídat, aby vám oheň nezablokoval únikovou cestu. Nejdříve zachraňujte životy a zdraví, teprve potom majetek. Zbytečně neriskujte a nepokoušejte se zlikvidovat požár sami za každou cenu. Zavolejte na pomoc profesionály pokud je již od začátku jasné, že požár je nad vaše síly, volejte ihned tísňovou linku hasičů 150 nebo univerzální „záchranářskou“ linku 112:

  • při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou záchranářům pomoci, či jim naopak zkomplikovat zásah. Nezapomeňte říci své jméno a přímý kontakt.  Operátor tísňové linky vám poradí, co zatím dělat

Nejdříve je vždy nutné varovat ostatní lidi, kteří jsou nebo by mohli být v hořícím domě – prostě křičte hodně nahlas: Hoří! Nebo jim přímo pomozte.
Budete-li muset procházet prostorem plným dýmu, dejte pozor, abyste se nenadýchali nebezpečných zplodin, pak byste totiž mohli ztratit orientaci, či dokonce vědomí. Pomůže, když se budete držet spíše u země a před ústa si dáte navlhčenou roušku z textilie, stačí obyčejný kapesník. Snažte se hořící dům co nejrychleji opustit a dostat se do bezpečné vzdálenosti od něj. Tam počkejte na příjezd hasičů. Ti obvykle vyjedou do dvou minut a na místě jsou za sedm až 25 minut. A až dorazí, o všem je informujte, a můžete-li, tak jim i pomozte.

Jestliže nehoří přímo ve vašem bytě, ale v některém okolním, a vy budete muset dům také opustit, vezměte si s sebou, pokud je to možné, důležité doklady, léky a klíče od bytu. Jestliže vidíte, že budete muset procházet kouřem, nebo dokonce přímo ohněm, chraňte se pořádným oblečením, které zakryje celé tělo. Před ústa si dejte vlhký kapesník, na hlavu čepici, klobouk či šálu, aby vlasy a uši byly úplně přikryté. Oči je dobré chránit nějakými brýlemi, třeba lyžařskými, na ruce si navlečte rukavice, obujte se do vysokých bot nebo holínek. Na to však přirozeně většinou nebude čas.
Pokud se stane, že zůstanete někde uvězněni, snažte se zůstat v klidu a hlavně zavřete všechny dveře. Snažte se utěsnit mezery namočenými kusy látky, odstraňte hořlavé předměty, po nichž by se oheň mohl šířit, a pokuste se dostat k oknu, v němž by vás hasiči mohli zahlédnout. Neschovávejte se nikdy do skříní nebo pod postel, hasiči by pak měli problém vás v zakouřené místnosti najít.