Vyhláška

Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb
č. 23/2008 Sb.

Nová „požární“ vyhláška začne účinkovat už 1. července 2008. Co se podle ní změní?

Dosud se o hasicí přístroje a detektory požáru zajímali hlavně majitelé bytových domů, obchodních center či kancelářských budov.
Od 1. července se budou muset o nákup hasicích přístrojů a detektorů kouře zajímat všichni lidé, kteří začnou stavět či přestavovat rodinný dům, garáž či velký byt.

Budete stavět rodinný dům? Pak počítejte s tím, že si musíte pořídit minimálně jeden požární hlásič a hasicí přístroj. Další přístroj budete potřebovat do garáže, a pokud jezdíte na plyn, musí mít garáž dobré větrání a detektor úniku plynu.
Bez splnění těchto nových bezpečnostních podmínek nebude rodinný či bytový dům zkolaudován.

A pokud jste byli zvyklí v garáži skladovat plynovou bombu do vařiče, můžete se s tím rozloučit, budete ji muset dát jinam – toto se týká i starších garáží. Můžete ji dát třeba do větrané komory nebo do skříně na chodbu, hlavně ne ke kamnům nebo do sklepa.

Za chybějící hasicí přístroj se začne pokutovat

Za jednu chybu dvojitý trest. I tak se dá označit situace, ve které se letos mohou ocitnout některé české rodiny.
Hrozba souvisí s novou vyhláškou, která začne platit v červenci. Všechny rodinné domy, jejichž stavbu po tomto datu povolí úředníci, musí být vybaveny hasicím přístrojem a požárním hlásičem.
Majitel domu sice může hasičům bránit v kontrole – nemusí je pustit na soukromou půdu. To se však netýká situace, kdy dům vyhoří a hasiči pátrají po příčinách požárů. Po 1. červenci budou totiž prověřovat i to, zda a jaký byl v domě hasicí přístroj. Pokud zjistí, že majitel domu stanovené vybavení neměl nebo nebylo v pořádku, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Tak vysoké pokuty hasiči udělují výjimečně. Ale i kdyby byl postih v řádu stovek korun, což je obvyklá výše pro dnes ukládané pokuty, trest to je. A protože oheň většinou způsobí citelnou škodu, je majitel domu potrestán podruhé. Nejde o trestání lidí. Spíš o preventivní připomenutí, že něco zanedbali.

Hasicí přístroj z vyhlášky je 34A

Požadovaný přístroj váží kolem devíti kilogramů, z toho šest kilo činí náplň.
Aby mohl být výrobek zařazen do určité kategorie, musí projít speciální zkouškou. Při ní je nutné uhasit požár dřevěné hranice (pokud se jedná o třídu A), jejíž rozměr závisí právě na výši čísla určujícího hasicí schopnost. Přístroj s označením 34A si tak musí poradit s požárem dřevěné hranice o rozměrech 0,5 x 0,56 x 3,4 metru. Hašení přitom začne po osmi minutách od zapálení hořlavé kapaliny umístěné pod hranicí.

Jaký přístroj musíte mít

Pokud si koupíte výrobek výkonnější, než nařizuje zákon, vydáte sice třeba více peněz, ale získáte lepší bezpečnost. Předepsané přístroje jsou totiž vyprázdněny už za několik vteřin, nejdéle do půl minuty. Ne každý to dokáže efektivně využít, takže každá vteřina navíc může hodně zachránit.

Který typ je předepsaný:

Rodinný dům
Minimum = vyhláška nařizuje 34 A

  • práškový 34A, 183B, C (6 kg)

Nadstandard

  • práškový 34A, 233B, C (6 kg)
  • práškový 55A, 233B, C (6 kg)

Garáže
Minimum = vyhláška nařizuje 183 B

  • práškový 21A, 183B, C (6 kg)
  • pěnový 13A, 183B (9 l)

Nadstandard

  • práškový 27A, 183B, C (6 kg)
  • pěnový 13A, 233B (9 l)
  • pěnový 21A, 233B (9 l)
  • všechny typy uvedené u rodinného domu

Bytový dům – chodby a sklepy
Minimum = vyhláška nařizuje vodní či pěnový 13A nebo práškový 21A

  • vodní 13A (9 l)
  • pěnový 13A, 183B (9 l)
  • práškový 21A, 113B, C (6 kg)

Nadstandard

  • práškový 27A, 183B, C (6 kg)
  • práškový 27A, 144B C (9 kg)
  • všechny typy uvedené u rodinného domu

Bytový dům – hlavní rozvaděč elektřiny
Minimum = vyhláška nařizuje práškový 21A

  • práškový 21A, 113B, C (6 kg)

Nadstandard

  • práškový 21A, 183B, C (6 kg)
  • všechny typy uvedené u rodinného domu

Bytový dům – strojovna výtahů
Minimum = vyhláška nařizuje sněhový (CO2) 55B

  • sněhový (CO2) 55B, C (5 kg)

Nadstandard

  • sněhový (CO2) 70B, C (5 kg)
  • sněhový (CO2) 89B, C (5 kg)
  • všechny typy uvedené u rodinného domu

Poznámka: číslice u hasicího přístroje značí velikost požáru, který je schopen uhasit, čím vyšší číslo, tím je přístroj účinnější.

Třídy požárů

A – pevné látky – vhodné jsou hasicí přístroje vodní, pěnové a práškové.
B – hořlavé kapaliny – hasí se přístroji pěnovými, práškovými, sněhovými a s čistým hasivem.
C – plyny – používají se přístroje práškové a sněhové (s náplní CO2).
D – lehké alkalické kovy – v domácnostech se nevyskytují, hasí se speciálními prášky.
E – elektrická zařízení – tato třída byla zrušena, ale některé starší přístroje jsou jí ještě označeny.
F – jedlé tuky a oleje – například na fritovací hrnce, používají se speciální směsi vody a solí.

Hasicí přístroje nechte jednou za rok zkontrolovat

Mít hasicí přístroj v nových či kompletně zrekonstruovaných rodinných domech je od 1.7.2008 povinnost. Koupí červené nádoby s krátkou hadičkou však starosti nekončí. O hasicí přístroj je třeba se pravidelně starat. Pokud jej nenecháte odborně zkontrolovat, mohlo by se stát, že vám v důležitém okamžiku bude k ničemu.
Když si hasicí přístroj pořizujete, mělo by na něm být napsáno, kdy byla provedena první zkouška, a to by nemělo být déle než jeden rok. Pak musíte zajistit pravidelné revize a tlakové zkoušky.

Revize hasicích přístrojů se musí dělat minimálně jednou ročně. Provádí ji revizní technik, který je odborně proškolen výrobcem přístroje a má na to platné osvědčení. Kromě toho se kontrola dělá pokaždé, když se hasicí přístroj použije nebo jsou pochybnosti o tom, že je funkční.
Při pravidelné roční revizi se pečlivě prohlédne celistvost přístroje, zkontroluje se, zda má platnou tlakovou zkoušku, a vymění se pečetící plomba a štítek.

Zatímco roční revize je rychlá, levná a lze ji udělat i v domě majitele hasicího přístroje, předepsaná periodická zkouška je složitější a vždy je třeba přístroj k odborníkovi dopravit, nebo se s ním domluvit, aby jej odvezl.
Tlaková zkouška se dělá u vodních a pěnových přístrojů po třech letech, u ostatních typů po pěti letech. Při zkoušce se provádí povrchová prohlídka, kontrola značení, prohlíží se vnitřek nádoby, zkouší se její pevnost a těsnost, testuje se i těsnost spouštěcí armatury nebo ventilu a pojistného ventilu.
O tom, že je přístroj v pořádku, svědčí doklad o kontrole, kontrolní štítek a plomba na spouštěcí armatuře.

Hasicí přístroj by měl být na dobře dostupném místě, nejlépe tam, kde hrozí největší riziko požáru – třeba poblíž krbu či kuchyně. Většinou se věší na zeď tak, aby rukojeť byla ve výšce asi 1,5 metru. Můžete ho umístit i do niky či jiného zákoutí.

Do popelnice nepatří:

Životnost hasicích přístrojů je kolem 20 let. Pak není možné je sebrat a jednoduše vyhodit do popelnice. Vyřazený přístroj je nebezpečný odpad, a proto ho musí likvidovat ten, kdo má pro nakládání s těmito odpady koncesi. To mohou zajistit i firmy provádějící servis.
Je také možné domluvit se s prodejcem na tom, že si vysloužilý přístroj odebere, nebo jej odnést do sběrného dvora, kde se shromažďují nebezpečné odpady.